Please add a product for a price quote for wholesale purchases.

Divortex Ceramic Coating

Divortex Ceramic Coating


SERAMİK KAPLAMA NEDİR ?

     Çevre dostu boyaların hızlı gelişimi, boya koruma teknolojisinde de çevresel koruma amaçlı bir gerilemeye neden olmuştur. Su bazlı boyaların kullanımının artmasıyla araç yüzeylerinin, çeşitli aşındırıcı etkiler sonucu bozulma, hasar ve matlaşmaya uğrama oranı da artmaya başlanmıştır. Araç boyasına zarar veren başlıca etmenler;  kirlilik, çamur, kuş pisliği,  trafik kurumu, ağaç reçinesi, hidrokarbonlar ve kimyasal temizleyicilerdir . Günümüz de kullanılan çevreci araç boyalarından dolayı , güneş ışığı, ultraviyole radyasyon, asit yağmuru, donma ve oksitlenme  nedeniyle araç boyasının çevresel zarara uğrama riski de artmıştır.

     Basit anlamda  Seramik Kaplama” uygulaması ile aracınızın yüzeyindeki gözeneklerin en derin noktalarına nüfuz ederek, yüzey ile çapraz bağda düzgün satıhlı bir mikro seramik kaplama oluşturulması işlemidir. “Seramik Kaplama” , uygulandığı yüzeyle “kovalent” bağlılığı oluşturarak, 9H kalem sertliğinde bir  yüzey  oluşturan bir uygulamadır.  Bu teknoloji esasen uçak sanayi için geliştirilmiş olmakla beraber daha sonrasında, NASA, uzay sanayi ve nihayetin de  başta otomativ sektörü olmak üzere bir çok farklı sektör de kullanılmaya başlanmıştır.

 

SERAMİK KAPLAMADA 9H SERTLİK NE ANLAMA GELİR ?

 

 Mohs Sertlik ölçeğine( *) göre en sert element olan elmas'tan bir önceki (korundum) sertlik seviyesidir. elmas'ın mutlak sertlik derecesi 1600 iken, 9h sertlikte olduğu kabul edilen korundum elementinin mutlak sertlik derecesi 400'dür.

(*) Mohs Sertlik Ölçeği : En yumuşaktan en serte minarelerin sertlik derecesini belirten scala  1 en yumuşak (talk)  10 en sert (elmas) elementtir.

     Seramik Kaplama ‘nın Suyu İtme gücü nasıl çalışır ? Bir yüzeyin üzerindeki su damlacıklarına bakıldığında küçük boncuklar şeklinde olduklarını gözlemleyebiliriz. Genelde yüzeylerin bu tarz su toparlayıcı özelliği vardır. Su damlacıklarının yüzey ile birleştikleri noktadaki açı yüzeyin su sever veya su itici özelliğine sahip olup olmadığını gösterir.

     Su itici (Hidrofob) yüzeylerde bu açı 90° 'den fazla olmalıdır  daha azı su itici değildir. Seramik kaplama 107 derece kontak açısından dolayı yüksek  su iticiliğine sahiptir Bir yüzey ne kadar geniş açı ile su damlacıkların toparlanmasını sağlarsa o kadar hidrofob sayılır.

     Seramik Kaplama yapımında seramik polimerlerden üretilen "üretan" reçine'den oluşan, çeşitli fluro polimer ve silisyum dioksit eklenir. Bu formül, "taşıyıcı" alkol oranını içinde barındırır ve uygulamakta yardımcı olur . "Kovalent" bağlılığı kuran seramik ürün, sadece zımpara ya da ağır aşındırıcı pasta işlemiyle giderebilir. “Seramik Kaplamanın” üstün parlaklığı "silisyum dioksit" maddesinden dolayıdır. Silisyum Dioksit her türlü camın ana maddesidir, dolayısıyla uygulama sonrasında araç boyasındaki parlaklık , tıpkı cam gibi parlaklığı hiç bir zaman azalmaz.  

Seramik Kaplama ‘nın Sağlığa hiçbir zararı yoktur .

Seramik Kaplama Aracınızda Nerelere Uygulanabilir ? :

Aracınızda Bütün boyalı kaporta yüzeylerine, Farlara, Camlara, Jantlara, Plastik aksamlara.

 

SERAMİK KAPALAMA ARACINIZIN KAPORTA VE BOYASINI HANGİ DIŞ ETKENLERDEN KORUR ? ARACINIZIN BOYA VE KAPORTASI’NA FAYDALARI NELERDİR ? 

 

Seramik Kaplama aşağıdaki dış etkenlerin aracınızın boyası ve kaportası üzerindeki için maksimum ve uzun süreli  koruma sağlar. Bunun dışında bazı kullanım kolaylıkları da sağlar.

KUŞ PİSLİĞİ

     Araç boyaları için en muhtemel ve yüksek olasılıklı tehlike kuş Pisliğidir. Kuş pisliğinin aracınızın boyasına zarar verme süresi aracınızın boyasına ve kuş dışkısının asitliğine göre 6 saat ile 2 gündür. Teması halinde  boyaya derinlemesine işleyerek dakikalar içinde aşınmaya yol açmaya başlar. “Seramik Kaplama” bu asidik etkiye karşı kesin ve uzun süreli koruma sağlar.

AĞAÇ  REÇİNESİ VE BİTKİ ÖZLERİ

    Ağaç reçinesinin ve bitki özleri boyaya zarar verme süresi çok kısadır. Ağaç reçinesi ve bitki özü kuruduğunda boyayı yakar. Yanan ve kabaran boya ancak yeniden boyama ile düzeltilebilir. "Seramik Kaplama" bu tip kimyasallara karşı mükemmel bir direnç gösterir ve vereceği zararı engeller.

KİREÇ OLUŞUMU

     Her ne kadar görünmese de her yüzey gözeneklere sahiptir. Türkiyede sular çok kireçlidir. Yıkama sonrası hemen kurulanmayan camlarda zamanla kireç lekeleri camın gözeneklerine işleyerek kalıcı hale gelir. "Seramik Kaplama" kirecin camla kalıcı bağlantı oluşturmasını engellerler.

OKSİTLENME, ASİT YAĞMURU

    Çevresel etmenler (nem, asit yağmuru, tuz vs.) aracınızın üzerinde oksitlenme tehlikesi yaratır. "Seramik Kaplama" sayesinde oluşturulan katman boyanın ve kaportanın hava  ile temasını engelleyerek üstün ve uzun süreli bir koruma sağlar. Seramik kaplama, aracınızın ilk günkü parlaklığını sürekli korur. UV ışınlarından koruyarak boya katmanına zarar vermesini engeller.

ULTRAVİYOLE IŞINLARINA KARŞI

     UV ışınları boyanın parlaklığına zarar verir. “Seramik Kaplama”, aracınızın ilk günkü parlaklığını sürekli korur. UV ışınlarından koruyarak boya katmanına zarar vermesini engeller.

BÖCEKLERE KARŞI KORUMA

     Her cins  ve boyutta olan böcekler yüksek oranda asitli madde ihtiva ettikleri için boyanıza zarar verebilir. Hızla giden aracınızın ön kısmına çarptıklarında parçalanarak içerdikleri asidik durum aracın boyasına bulaşır. Bu asidik içerik kurur iken, dakikalar içinde klasik boya koruyucu tabakayı eriterek güneş ısısı ile boya yüzeyine yapışır. Şayet böcek yüksek oranda asitli madde içeriyorsa birkaç saat içinde boyayı  asitle aşındırmaya başlar. Araca “Seramik Kaplama” uygulanarak bu tarz zararlara karşı mükemmel koruma sağlanır.         

İNCE ÇİZİKLERE KARŞI KORUMA

     Araç boyası üzerinde  çeşitli nedenlerden (yıkama faktörleri, dış doğa koşulları ve bunun gibi) dolayı “girdap" adı verilen çok ince çizikler olabilir. Bu ince çizikler boyanızda ki yansıma ve derinlik olarak gördüğünüz parlaklık seviyesini belirlerler. Gözünüzden yansıyan ışığı kırarak boyayı mat gösterirler. “Seramik Kaplama” kılcal/ince çizikleri ve minik darbeleri engelleyip boyanın ve kaportanın zarar görmesine engel olur.

DEMİR, FREN TOZU VE ÇEVRESEL KİRLETİCİLERE KARŞI KORUMA SAĞLAR

     Trafik içinde araçların frenlerinden kopan demir parçacıkları araç boyasına yapışarak  ve nemin parçacıkların etrafına nüfuz etmesine neden olur. Zaman içinde nem ve güneşten kaynaklanan oksitlenme  süreci bu demir parçacıklarının etrafında bozulmalara yol açarak boyada çok küçük delikler açar. . “Seramik Kaplama” oluşturduğu katman ile,  Fren, demir tozu ve diğer kirlerin araç boyasına yapışmasına engel olur. Solvent bazlı kimyasallara karşı koruma sağlar

TEMİZLİK MADDESİ KULLANIMINDAN %90 ORANINDA TASARRUF EDİLİR 

    Araçlar  “Seramik Kaplama” dan dolayı daha geç ve az kirleneceği için ,araçların yıkama aralıkları azalarak özellikle fırçalı yıkamanın vereceği zararlarda engellenmiş olur. Su itme özelliğinden dolayı yağmurlu havalarda kirli su araç üzerinde fazla tutunamayacak kirlenme azalacaktır.

Bakteri, küf, yosun ve korozyon oluşmasını önler

Nem oranının yüksek olduğu bölgelerde anti korozyon özelliği sağlar.

Su itme (Hidrofobik) özelliği : 107 derece kontak açısından dolayı yüksek  su iticiliğine sahiptir ve ön cama yada farlara uygulandığı zaman, yağmurlu havalar da sileceklerin kullanımını % 70 e varan oranda azaltır, ön  camlar ile farların daha temiz kalmasıyla sürücüye görüş konforu yaşatır.

Aracın boyasını güçlendirme : Seramik kaplama, kürleşmenin ardından boyanızın sertliğini 2-3 kat güçlendirir ince/kılcal çiziklere karşı koruma sağlar.

Parlaklık :  0 km satın alınmış  araçlara uygulandığında  ilk günkü showroom parlaklığını muhafaza edilmesinde maksimum ve üstün koruma sağlar, UV ışınlarından korur ve boya katmanına zarar vermesini engeller.

İzalasyon Özelliği : Kaporta ve boya dış etkenlere karşı koruma altına giriyor,

JANTLARA YAPILAN UYGULAMA SONRASINDA.

Jantlar parlaklıklarını uzun süre korurlar

Fren balatası tozlarının yapışmasını önler

Alüminyum ve galvanize jantlara için de uygundur

Suyu ve çözeltileri mükemmel bir şekilde boncuklaştırır

Darbelere, çizilmelere karşı dayanıklılık sağlar

Jantlar zor kirlenip kolay temizlenir .

Basınçlı suyla temizlenir, silmeye gerek kalmaz

ÖN CAMLARA YAPILAN UYGULAMA SONRASINDA.

Yağmurlu havalarda araç sürüşünü kolaylaştırır .

Görüş mesafesini arttırır

Suyu camdan atmasını sağlar

Cama yapışan kirler rahatça temizlenir .

Camdan yağlı ve yağsız tüm sıvıların kolayca kayıp akmasını sağlar .

Zor kirlenir kolay temizlenir .

Çok soğuk havalarda camlar çok rahat temizlenir .

Kayganlıktan dolayı sileceklerin ömrü uzar .

 

Divortex Seramik Kaplama, yetkili Divortex servislerinde yapılan uygulama sonrasında aşağıda belirtilen konularda 5 yıl garanti altındadır. 

 

  • Yıkama fırçası gibi dış etkenlerin sağladığı küçük kılcal çiziklerin oluşmaması ve/veya boyaya kadar inmeden dış müdahale ile (pasta uygulaması) düzeltilmesi,      

  • Kuş pisliği gibi büyük miktarda asit içeren etkenlerin boyada kalıcı hasar vermeme garantisi,

  • Su kaydırma özelliği garantisi,

  • Yapılan boya koruma parlaklığının uygulamadan sonra tavsiye edilen şekil ve yerlerde aracın yıkanması koşulu ile uzun süre korunma garantisi,

  • Yol tuzu, asit yağmuru gibi etkenlerin araç üzerinde küçük kılcal çizik etkileri yapmama garantisi. 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube